ČLÁNKY Z AKCÍ 2016

Čtení s přechodem času.

 

Dne 29.10.2016 jsme se již po 17té sešli na chatě Rolba. V 19 hodin přiběhly natěšené děti se spacáky, plyšáky a vstupným ( 4 kousky buchet ). Na Rolbě již čekal pan Tydlitát a děvčata z Floriánku.

Překvapením pro všechny byla návštěva reportéra ZRÁVIČEK ČT D:), který s dětmi natočil reportáž o naší již 8 leté tradici. Po jeho odjezdu šly děti na noční procházku lesem a po návratu si na chatě vyráběli náramky, klíčenky a různé šperky při poslechu čtení úžasných knih. Četlo se z knih -A.Lindgrenová – DĚTI Z BULLERBYNU a E.T.Seton – DVA DIVOŠI.

Děti v klidu poslouchaly až usnuly a spaly do rána.

Jsme rády, že se tento pěkný zvyk dodržuje a děti ,, spaní na Rolbě“ stále baví.

 

Za Floriánke R.M. a J.B.

 

Myštúra

Letošní Myštúra byla plná lesních zvířátek. Nejen pro děti bylo veliké překvapení, když v lese objevily naučné tabule spolu s ručně vyřezávanými zvířátky, ale překvapen byl i jejich doprovod. Start Myštúry byl z technických důvodů přemístěn k chatě Rolba.

Na staru dostali děti kartičku s myškami a srdíčky. Úkolem bylo všech 10 srdíček přinést do cíle zabarvených. Trasa dlouhá asi 4 km byla označena růžovými fáborky. Na prvním stanovišti na děti čekaly dvě nádherné veverky u naší výhledny, kde děti a rodiče poznávali okolní rozhledny. Druhé stanoviště bylo nad horní stanicí lyžařského vleku. Zde byl úkol také poněkud těžší. Děti třídily zvířata podle druhů. Další kontrolní místa byla u tabule Divočáka, Lišky a Jezevce, tady si děti sami vymalovaly srdíčka na kartičce. Na křižovatce byl připravený kvíz se stopami zvířátek. Trasa od křižovatky pokračovala směrem studánka. Dalším zvířátkem byl Puštík, kde děti skákaly v pytli, lovily rybky a chodily na chůdách. Ještě scházela dvě kontrolní místa - zajíc a výr a už na děti čekalo další plnění úkolu. U dřevěného datla s malými (mladými) děti zatloukaly hřebíky. Doplnění pitného režimu u Urbanovi studánky tak přišlo vhod. Dále se pokračovalo po silnici, kde museli být všichni moc opatrní, neboť je zde větší silniční provoz. Poslední stanoviště bylo u chaty Rolba - střelba ze vzduchovky a jízda na koloběžkách nebo motorkách. Za projití naučné stezky a splnění všech úkolů dostaly děti skleničku s myškou, magnetku a sladkosti.

Na malé Rolbě bylo připravené občerstvení - plněná houska, vafle, cukrová vata, pivo a limo. Ještě si děti zařádily ve skákacím hradu a mohly se nechat potetovat. Pro zpestření akce nám slečna Markétka Jírová předvedla cvičené králíčky. Slečna Markétka se s králíčky účastní i mistrovství České republiky nazvané ,,králičí hop“.

Přišlo 59 dětí a 46 dospěláků. Vybralo se 3650,- Kč a stejnou částku věnuje Obec Dlouhoňovice. Částka bude věnována na dětské oddělení Orlickoústecké nemocnici. Na toto oddělení se po dohodě s obcí zakoupí 3 ks jídelních židliček a panenky.

Děkujeme za možnost využít prostorů Ski klubu Dlouhoňovice.

Chtěla bych poděkovat všem ženám a mužům z Floriánku za pomoc. Krásnou slunečnou sobotu věnovali nejen přípravám akce, ale i realizaci celé akce. Odměnou jim byli rozzářené dětské oči a hřejivý pocit, že výtěžek z Myštúry pomůže nemocným dětem.

Další akce Floriánka je burza Dětského oblečení 17.9.2016

                                                             Za Floriánka Simona Páchová

 

SOUSEDSKÉ HLÍDÁNÍ ANEB ROLBA 2016

 

Prázdniny jsou v plném proudu a na chatě Rolba proběhlo další Sousedské hlídání. Letos nám v termínu 11. 7. – 15. 7. 2016 sešlo 45 dětí ve věku 4 – 13 let.

Děti se rozdělily do čtyř skupin s barevným rozlišením (fialová, žlutá, modrá a zelená) a každá skupina měla dospělého vedoucího a pomocníka.

Velkou výhodou je, že se děti mezi sebou znají a během pobytu jsme nemuseli řešit žádná vážná „hašteření“.

V průběhu týdne na děti čekala spousta různých činností. Hned v pondělí se rozdělily do skupin a vyráběly si amulety ze samotvrdnoucí hmoty, potiskaly trička (ve kterých jsme se všichni společně vyfotili), navlékaly korálky na náramky či náušnice.

V úterý nás čekal výlet do Uhřínova, kde se děti seznámily s historií v archeologickém muzeu. Nejvíce je zaujaly části drátěného oděvu pro rytíře, lámání a vochlování lnu a ze všeho nejvíce je bavilo mletí obilí na kamenném mlýnku zvaném žentour. Z umleté mouky připravily těsto, z něhož nám pán, jež nás provázel, upekl v nedaleké hliněné peci placky. Dále jsme měli možnost si prohlédnout starobylou vesničku s hliněnými stavbami.

V dalších dnech jsme se pohybovali v areálu sjezdovky, hasičárny a částech obce. Plnili jsme úkoly a pokyny pračlověka Freda, vše zapisovali do skupinových kronik a na konci týdne zhodnotili.

Ve čtvrtek, i přes nepřízeň počasí, David navozil skupinu větších dětí do Písečné, kde navštívily starý mlýn u paní Maarové. Zde si děti mohly osahat a vyzkoušet některé historické nářadí a náčiní, které se používalo v době našich babiček, prababiček a praprababiček.

Také nás svou návštěvou poctili místní dobrovolní hasiči, kteří v dobré víře, chtěli v parném odpoledni osvěžit děti sprchou z nové cisterny. Během tohoto „výjezdu“ narazili na závadu, díky níž nešla stříkat voda a tak útěchou bylo alespoň svezení v hasičském autě.

Páteční dopoledne jsme trávili v tělocvičně, kde si děti zasoutěžily a zahrály různé hry. Po obědě je ještě čekalo malování na obličej a každý si svůj obrázek odnesl domů.

K závěru a ukončení „tábora“ neodmyslitelně patří hledání pokladu. Samozřejmě ani naše děti o tuto událost nepřišly. Každá skupina hledala poklad označení barevnou stužkou a podle nápovědy. Některá skupina našla poklad jen po malém pátrání, jiná si musela požádat o další nápovědu. Nakonec vše dobře dopadlo a každá skupina svůj poklad zdárně našla.

Po hledání pokladu se ještě pekly moc dobré trdelníky a bramborové placky, které měli možnost ochutnat i příchozí rodiče.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat všem, kteří se na přípravě a průběhu „Sousedského hlídání“ podíleli a věnovali část svého času dětem.

Nemalý dík patří sponzorům, maminkám a babičkám, které nám napekly moc dobré buchtičky, Obecnímu úřadu za zapůjčení vícemístného auta, kterým nás David občas vozil a zajišťoval stravování ze Školní jídelny.

Ještě jednou všem za všechny zúčastněné velký dík. Všem přeji pohodový zbytek prázdnin a příjemnou dovolenou a těším se, že se v takové sestavě opět za rok sejdeme.

Za „Sousedské hlídání“

Bc. Petra Kučerová

 

Střípky ze skupinových kronik

Modří – Středa 13. 7. 2016

Dnes jsme chodili po Dlouhoňovicích. Skoro celou cestu jsme šli lesem a hledali jsme spoustu věcí např. živá a mrtvá voda, 5 listů z listnatých stromů, byliny na čaj atd. Potom přijeli hasiči a samozřejmě jim nešla stříkat voda. Dvě hodiny to opravovali a stejně nic. Potom nás aspoň povozili.

 

Modří – Čtvrtek 14. 7. 2016

Dnes jsme jeli do Písečné. Jen někteří. Sice jsme měli jít pěšky, ale lilo jako z konve, a tak nás tam David vozil po devíti kusech. A když jsme se sešli u Konzumu tak jsme šli společně do mlýna, kde na nás čekala „mlynářka“. Nejdřív jsme byli na půdě, kde byly nástroje z dřívějška, např. kosmetická sekyrka, pluh, strouhák na zelí, vozík atd. Pak jsme šli do místnosti za mlýnem a tam byl roztomilý pejsek jménem Anti a byly tam taky okurky, které vůbec nevypadaly jako okurky a byly žlutý a 3x větší jak normálně. Pak jsme šli do druhého patra, kde byl pokojíček mlynářů a bylo tam všechno možný od kočárků s panenkami přes tašku porodní báby po ořezávátka na tužky. A pak tam byly takový dvě půdičky. V jedný se mlela mouka, v druhý byly věci, co patřily k mlýnu. Potom jsme šli do prvního patra a tam jsme si ukázali pra- pračku. Pak jsme šli ven hledat vodníky, nejdřív jsme našli dva, kteří byli dobře vidět a byli velký a toho třetího našla Ema a dostala štrůdlík od Kubíka. Pak jsme všichni dostali Bonpari a furt lilo a lilo. A tak jsme běhali venku v pláštěnkách a taky jsme se schovávali v garáži a čekali na Davida. Protože lilo, paní zaparkovala auto ven a malý holky hned jak je to auto pěkný a ono bylo, protože bylo krásně modrý s kytičkami a bylo trochu promáčklý, tak jsme se ptali proč a ona říkala, že narazila do auta Miloše Zemana a tak nám to vyprávěla a mezi tím přijel David a odvezl nás na oběd. Oběd byl moc dobrý.

 

Zelení – Čtvrtek 14. 7. 2016

Sešli jsme se na Rolbě, nasnídali a pořád pršelo. Vyrazili jsme do Písečné, kde jsme si prohlédli starý mlýn a na konci hledali vodníky a vyhrála Ema ze žlutého družstva a ještě nám paní vyprávěla taky o tom, jak narazila do auta prezidenta Miloše Zemana. Odpoledne jsme hodnotili kroniky a úkoly. Dodělávali jsme prostírání a s Míšou se vyráběly Ptakosauři ze starých ponožek.
 
 

VÍTÁNÍ LÉTA

 
        Jako každy rok jsme přivítali léto, s přáním ab ybylo dlouhé, teplé a plné zážitků. Počasí se opravu vydařilo, slunce pálilo až museli přijet hasiči a                trochu nás ochladit. Účast byla tentokrát menší, ale za to si to děti užili tak, že mohli stanoviště naštívit několikrát. Za získané body si vybrali                    pozornost vlastní libosti Děkujeme za podporu obecnímu úřadu Dlouhoňovice.                        Za Floriánka R.M.

Výlet na Dolni Moravu

    
     Dolní Morava je opravdu kouzelné místo. Je ideální pro všechny věkové katgorie. Najdete tam vše na co si vzpomenete. Právě pro to jsme se tam s           Floriánkem vydali.

28.5. 2016 jsme se všichni nalodili v 8 hodin do postaršího autobusu, který nás dovezl až na místo určení. Po příjezdu si šel každý po svém. Cílů bylo několik - Stezka v oblacích, Lesní zážitkový park, Stamichmanova naučná stezka, Mamutíkův vodní park, Adrenalin park, Bobová dráha, Dětský Fun park atd. Počasí se vydařilo a kdo byl rychlý stihl navštívit více míst ale všichni jsme odjížděli unavení a spokojení.

JARNÍ VYRÁBĚNÍ

 

7.3.2016 jsme opět pomáhali přilákat jaro, krásnými výrobky. Sešlo se nám spousta dětí, které se opravdu snažily a během chvilky byly stoly ozdobeny vyfouknutými vajíčkami. Dále děti vyráběly zajíčky ze sena, motýlky, ovečky, svícny a různé zápichy. Každý, kdo si vyrobil košíček, dostal do něho dobroty.

Floriánek přeje všem veselé velikonoce.

  Za Floriánek A.P.

Čtení s přechodem času

 

Čtení 25. 10. 2008

To prosím není žádná tisková chyba. Jenom připomínám, kdy se v Dlouhoňovicích na chatě Rolba poprvé četlo dětem, kdy u nás prvně proběhlo čtení po celou noc. Snadno lze spočítat, když je Čtení u krbu vždy při změně času, tedy na jaře a na podzim, že to letošní jarní bylo již šestnácté.

Pravda, letos se nám do změny letního času trošku napletly velikonoční svátky. To se projevilo i na menší účasti, ale ti, co přišli nocovat si užili nejen noční vycházku, úvodní pohádky pro nejmenší, zážitky cestovatele Ladislava Mikeše Pařízka z knihy V pralesích Libérie až do rána, ale i vlastnoručně vyrobenou upomínku na probdělou, nebo prospanou noc v podobě leptem zdobené sklenice.

Na této naší tradici užívání si přechodových nocí je nejvíce vidět, jak nám ty děti rostou. Vždyť kdo přišel poslouchat první čtení v osmi letech, tomu je šestnáct a když přijde dnes, ochotně pomáhá těm malým, kteří měli tu odvahu vyměnit svojí postýlku doma za spaní na Rolbě.

Nezapomeňte, že i letos se na podzim mění čas. Konec letního času nastane 30. 10. ve 3.00 hodiny a sálající oheň v krbových kamnech, i zajímavé čtení na vás na Rolbě bude připraveno v sobotu 29. října, jako obvykle v 19 hodin.

Za Floriánka Jiří Tydlitát                                                                                                                                                               

    Karneval

14.2.2016 se konal již tradiční dětský karneval. Tentokrát na téma princové a princezny. Dětem i dospělým se program velmi líbil. Písničky byly prokládány zajímavými soutěžemi, kde si děti odnášely drobné dárečky a sladkosti. Odměnou pro Floriánek byla opět hojná účast. Však přišlo více než 120 dětí a dospělých. Moc tímto všem děkujeme za pomoc při přípravách i během akce samotné. Zlatým hřebem programu byla, jako obvykle, velmi bohatá tombola (která vykouzlila nejeden úsměv).

Poděkování patří všem sponzorům za finanční a hodnotné dary. Našim babičkám děkujeme za napečení vynikajících preclíků.

Karneval byl ukončen tradiční koulovačkou. Máme radost, že si karneval získává stále nové příznivce.

Těšíme se na příští setkání na našich akcích.

                                                                                                                                                                         Za Floriánek L.K.

Karneval ještě jednou

  Začal nový rok a s ním i čas plesů a karnevalů. Přípravy začaly už dlouhou dobu dopředu, aby vše mohlo vypuknout v neděli 14.2. Ten den se naše tělocvična naplnila až po okraj dětmi v nejrůznějších maskách. Všem vévodil král s princeznami, které měly pro děti připravený zábavný program, plný soutěží a her.
  Myslím, že se všichni celé odpoledne dobře bavili, a i když nevyhráli svoji vysněnou cenu ,odcházeli domů spokojeni. Tohle všechno by se ale nepovedlo, kdyby nebylo ženských z Floriánku, za což jim patří obrovský dík.

                                                                                                                   

                                                                               Za Floriánek Radka a Bára Motlovi

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ČLÁNKY Z AKCÍ 2015

 Podzimní burza

      Dne 19. září se konala v tělocvičně v Dlouhoňovicích podzimní burza. Po loňské zkušenosti byl prodej omezen pouze na sál, který i tentokrát         maminky bez problémů zaplnily. Nejvíce nakupujících se zde vystřídalo mezi 9 a 11 hodinou. Poté měly prodávající maminky konečně možnost si také     nakoupit věci, které shání. Díky úspěšnosti a plynulému průběhu celé akce, se jistě můžeme těšit na její jarní pokračování.Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě burzy. 
Jan Škarka

 

Myštúra

Letošní Myštúra byla asi 4km procházka po českých městech. Začínalo se v Dlouhoňovicích na hřišti. Děti po registraci dostaly papírovou mapku, na kterou musely posbírat města ČR. Po startu došly do ,,Prahy“ u prodejny, tady bylo připraveno pár známých pražských památek s mapou Prahy a pro nejmenší tu bylo stavění dřevěných komínů. Druhým zastavením bylo obuvnické město ,,Zlín“ autobusová zastávka u Podhájeckých, děti tu měly za úkol najít stejnou botičku a uvázat tkaničku pomocí kombinaček. Dalším zastavením byla ,,Třeboň“ u hřbitova s lovem rybiček. Na výhledně byl pro děti připraven kvíz se znaky měst a vesnic. Nad vlekem na děti čekala ,,Olomouc“, úkol byl zaměřený na flóru, tedy poznávání rostlin z herbáře, přiřazování barevných květin a kdo chtěl, mohl se nechat natetovat třpytivou kytku. Na chatě Rolba se běžela velká Pardubická a zdobili se perníčky, děti byly tedy v ,,Pardubicích“. Pak tu bylo zastavení v ,,Lošticích“, děti podle čichu hádaly, kde je syreček a mohly si podojit papírovou kravku. Dalším zastavením byl ,,Pelhřimov“ a ,,Chrudim“ bylo tu spoustu hlavolamů, hádanek a loutkových vystřihovánek. Na vleku se mohli všichni zúčasnění občerstvit výbornou vaflí, kávou aj. Ještě na děti čekaly dvě zastavení u Agromexu. Na stanovišti ,,Kvasiny“ po jízdě zručnosti ještě děti hádaly značky aut Škoda. Poslední zastávka byla ve ,,Dvoře Králové nad Labem“, jistě si každý spojí toto město s ZOO, úkolem zde bylo srovnat zvířátka podle velikosti, poznat kde určitá zvířata žijí. V ZOO dostaly děti poslední tečku do mapy a za splněnou mapku si došly do cíle pro odměnu.

Zúčastnilo se 81 dětí. Na dobrovolném vstupném a tetováním v cíli se vybralo 3 200 Kč a na občerstvení 400 Kč. Tedy celkem 3 600 Kč. Stejnou částku věnuje i Obec Dlouhoňovice. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován darem pro Albertinum, odborný léčebný ústav Žamberk, na zakoupení pomůcek a potřeb pro klienty a pacienty lůžkových oddělení psychiatrie, plicní a následné a dlouhodobé péče .

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem zúčastněným, kteří přispěli na dobrou věc. Děkuji společnosti Agromex, za zapůjčení šlapacího traktůrku Fendt. A velké poděkování patří všem, kteří pomohli s přípravami a realizací celé akce Myštúra.

Letos se ještě uvidíme na Drakiádě, Spaní s přechodem času,Vánoční dílně a Vánoční akci pro děti a rodiče. 

Simona Páchová

      Ohlédnutí za Myštúrou.

V sobotu 5. září jsem se se svými vnoučaty zúčastnila akce pro děti Myštúra.Počasí nám přálo, ikdyž dost foukal vítr.Začátek byl stanoven na 14 tou hodinu na hřišti, ale nedočkavé děti tu byly i o půl hodiny dříve. Vstupné bylo dobrovolné a bude předáno žambereckému Albertínu. Při registraci dostaly děti na krk mapku České republiky, nezbytné pokyny a už se rozběhly po žlutých fáborkách na trasu.Jednotlivá stanoviště představovala města a vesnice v republice a činnost, která je pro toto místo typická. První stanoviště bylo u obchodu. Děti měly podle mapy města a erbu poznat, že se jedná o naše hlavní město Prahu. Zde se zapojili do plnění úkolů i dospěláci. Přiřadit správně text k obrázkům památek byl leckdy oříšek i pro ně. Pro nejmenší zde byly připraveny kostky aby mohly vystavět nový Karlův most. Po splnění úkolu bylo město zapsáno dětem do mapy a hurá k dalšímu stanovišti. Z rozcestí u hlavní silnice ale byly vidět žluté fáborky vlevo i vpravo. Kudy teď? Šla jsem s dětmi mezi prvními a tak jsme se logickou úvahou vydali směrem po vesnici dolů, tedy vlevo. Na stanovišti číslo dvě na nás čekaly pohory a bačkůrky. Byli jsme ve Zlíně. Nejmenší děti zkoušely protahovat šněrovadla na botě z papíru, větší k sobě párovaly rozházené bačkůrky a ti největší si určitě rádi zkusili udělat na pohorce smyčku dvojími kombinačkami. Zkuste si to, není to vůbec jednoduché! Na křižovatce k panelákům jsme opět nevěděli kudy. Fáborek byl před křižovatkou a pak už žádný. Malí průzkumníci se rozběhli po vsi dolů, druzí cestou kolem Podhájeckých ke hřbitovu.Druzí byli úspěšní a tak se další účastníci obešli už bez průzkumníků a dávali se za námi cestou vpravo. Trasa pochodu nás zavedla ještě do Třeboně,kde jsme chytali ryby, v Pardubicích jsme zdobili perníčky, v Olomouci poznávali kytičky, ve Dvoře Králové jsme navštívili ZOO. Na stanovišti Dlouhoňovice na nás u balíků slámy čekala kráva sice papírová, ale kterou děti musely podojit. Ze struků jí však neteklo mléko, ale voda. U lyžařského areálu jsme se občerstvili, takže hladem a žízní nikdo z účastníků netrpěl. Na své si přišli hlavně kluci na stanovišti v Kvasinách. Vždyť poznávání typů škodovek a jízdy zručnosti jsou přece jejich doménou ! Fáborků na trati bylo poskrovnu. Možná i proto, že je někteří nenechavci sundali dřív než měli. Přesto všichni startující do cíle na hřišti dorazili.  Zde za vyplněné mapky děti dostaly odměnu a pokud měly dost energie, mohly si zaskákat na hradě nebo trampolíně. Pro mě bylo největší odměnou příjemně strávené odpoledne aktivním pohybem v přírodě se svými vnoučaty a dobrými lidmi kolem sebe. Zúčastňuji se pravidelně akcí pořádaných pro děti a jsem ráda, že se v dnešní uspěchané době najde tolik obětavých lidí, kteří nezištně věnují svůj volný čas ve prospěch druhých.

Floriánku, moc Ti děkuju!

Lenka Babáková    

 

 

 

Přívesnický tábor

Letos už po čtvrté, když se zavřou školky a družiny v okolí, se konal náš malý přívesnický tábor na chatě Rolba. Děti jako obvykle přicházeli kolem 7. hodiny ranní a odcházely kolem 16. hodiny. Jediné co bylo jiné, bylo téma táboru. Letos jsme zvolili indiány. Jelikož se sešlo 43 dětí, byly opět rozděleny do tří skupin.

Tábor začal v pondělí 13. července a jako každý správný indiánský kmen tak i naše družstva měly svůj vlastní totem, který si samy vyrobily. Po dopolední činnosti si každý malý indián namaloval své tričko s indiánskou výtvarnicí Janou Bártovou, které patří náš velký dík. V úterý nás náš náčelník David překvapil tím , jak si hravě poradil s rozděláváním kokosových ořechů, z kterých si děti poté vyrobily například krabičku na poklad nebo lucerničku. K indiánovi neodmyslitelně patří jeho věrný kůň. Ty si děti vyráběli ve středu společně se škapulířemi (malými háčkovanými pytlíčky na krk určených pro důležité věci) a indiánskými korálky. Odpoledne mohli jak děti, tak rodiče okusit jaké to je vařit po indiánsku. Kdo měl chuť na sladké mohl ochutnat trdelník pečený na klacku a kdo radši něco slaného, náčelnice Simona smažila bramborové placky rovnou do ruky. I indiány občas trápí špatné sny a aby netrápily i naše malé účastníky vyráběli jsme ve čtvrtek lapače snů. A abychom si také zasportovali, odpoledne proběhla indiánská olympiáda s možností se nechat potetovat. Poděkování patří paní Vítkové, která nás odpoledne mile překvapila výbornými palačinkami, které neskutečnou rychlostí zmizely a dlouhoňovským hasičům, kteří nás přijely v tom horku schladit. Poslední den našeho tábora jsme vyrazili do lesa na pořádnou stopovanou. Trasa vedla od chaty Rolba přes les, až na Osadu Toulavých jezdců kde jsme se naobědvali a vyrazili na cestu zpět. Po návratu na Rolbu bylo na řadě hledání pokladu a svačina a ještě před odchodem domů jsme se byli podívat na dni otevřených dveří ve firmě Agromex, které děkujeme za pozvání a především za pohoštění.

Na závěr bychom ještě chtěli poděkovat školní jídelně Žamberk za výborné obědy, obecnímu úřadu za možnost využití obecních prostor a za zapůjčení dřevěných stolů z kulturního domu.

A především náš velký dík patří těm, co obětovali čas o své dovolené.

Bára Motlová

         Vítání léta

 

Už se stalo tradicí, že když skončí školní rok a začínají prázdniny, vítáme s Floriánkem léto. Někdy se nám povede objednat počasí hezky slunečné a teplé ale někdy naopak deštivé a chladné. Letos to bylo něco mezi tím vším proto jsme svá stanoviště umístili jak na hřiště tak do tělocvičny. Tématem celého odpoledne byly olympijské hry. Soutěží bylo hned několik od skládání puzzlíků až po opičí dráhu. Zkrátka každý si přišel na své. Soutěžilo se celé odpoledne a za vysoutěžené body mohly děti nakupovat v našem obchůdku. Kromě soutěží se děti mohly nechat proměnit v jakékoliv zvíře pomocí barev na obličej, nechat se potetovat jako správný námořník nebo si vyrobit tričko. Nakonec to vypadá, že jsme léto řádně přivítali protože přišlo v celé své parádě.

Chtěla bych poděkovat všem co se na akci podíleli a samozřejmě i holkám z Floriánku, že věnovali svůj volný čas. Budeme se těšit na další polečné 

akce.

Bára Motlová

 

Čarodějnice 

DLOUHOŇOVICKÉ ČARODĚJNICE

Již tradičně se 30. dubna na místní fotbalové hřiště slétly čarodějnice. Jedna z nich však přistála velmi nešikovně na připravené vatře. Ty šikovnější se ale mohly v klidu věnovat bezmála  80 příchozím dětičkám, pro které měly na sedmi stanovištích připravené rafinované úkoly. Proletět slalom na koštěti, ovládnout skákajícího pavouka, shodit koulí dřevěné kuželky čarodějky, ulovit rybičku pomocí magnetické udičky, při chůzi po stopách udržet na lžíci neposedný míček …  Za každý splněný úkol bylo připsáno na soutěžní kartičku jedno písmenko. Ze všech sedmi posbíraných písmen bylo třeba na závěr složit tajenku. Komu se tedy podařilo vyluštit, ať už s nápovědou, či bez, že tajenkou je slovo LEXIKON, musel ještě uhádnout název filmu, který toto slovo obsahuje. Pak už konečně přišla zasloužená odměna. I přítomní dospěláci byli odměňováni, a to výborným občerstvením z udírny, či tekutým chlebem. Mnozí z nich si v družném hovoru možná ani nestihly všimnout, jak rychle nešikovná čarodějka zaplatila za špatnou navigaci. Za přípravu povedeného odpoledne i večera patří dík čarodějkám z Floriánku a kouzelníkům od místního fotbalu.

L. Šimková

Výlet do zábavného parku Vida Brno

Velikonoční dílna

Začíná se nám probouzet jaro a to je ten správný čas na Floriánkovu velikonočně-jarní dílničku.

Nejen pro děti jsme si připravili spoustu nápadů,aby jsme trošku naladili jarní čas.Přišlo asi 20 dětí,převážně s rodiči nebo babičkou a pustily se do díla.Během chvilky se kolem nás množila kuřátka,slepičky,zajíci nebo různé ozdoby na okna či dveře.Děti byly opravdu šikovné a dospěláky téměř nepotřebovaly a tak nám zůstal  čas,vypít si kávu,čaj,nebo něco dobrého zakousnout.Budeme se těšit na další setkání,která pro všechny připravují děvčata z Floriánku.

                                                                                                                                                A.P.

Čtení s přechodem času 

 

  

Karneval

Chtěla bych poděkovat kolegyním z Floriánku za opět již tradičně skvělý Dětský karneval.

Ve spojení s hasičským plesem je to jedna z nejnáročnějších akcí v roce. Příprava losů, cen

pro ples i karneval je náročná, ale holky se rády sejdou a u výzdoby sálu proberou co je nového.

S klaunem se děti pobavily a zpříjemnily si karnevalové odpoledne. Dětí bylo i přes chřipkovou epidemii dost, až si rodiče neměli kam sednout. Díky babičkám jsme měli skvělé preclíky, díky.

Tak za rok zas neshledanou s novými maskami a většími dětmi.  Lenka G


Články z akcí 2014

 

Mikulášské odpoledne

Poslední akcí Floriánka v letošním roce bylo Mikulášské odpoledne spolu s rozsvěcením stromečku se zastupiteli. Přípravy začaly pečením lineckých hvězdiček. V hasičárně je nově předělaná kuchyň, rekonstrukce se opravdu povedla. Holkám z Floriánku se peklo bezvadně. Ze zbylých bílků babičky Sokolky napekly vynikající kokosky a pusinky.

Výzdobu předsálí si vzaly na starosti naše zastupitelky. Stromeček s jesličkami zpříjemnil vstup na akci.

Mikulášské odpoledne se konalo 6. prosince v Kulturním domě ve 14:00 hodin bylo v „kulturáku“ vše připraveno a začali se nám rojit čerti a andílci. Na vánoční prodejní výstavu přijaly pozvání manželé Skalický s výbornou medovinou a včelími produkty, paní Jitka Rolečková z obchůdku Šikulka, která měla pro děti připravenou malou dílničku s výrobou korálkových ozdob a vánoční sortiment. Dále nám přijel ukázat truhlářské řemeslo Ing. Stanislav Cukor s kolegou ze Střední školy obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Předvedl vyřezávání krásných dřevěných postaviček a spoustu dřevěných výrobků. Ještě jsme měli možnost vidět mýdlové domácí produkty, svíčky a vánoční ozdoby.

Pro návštěvníky byla připravena výborná čokoládová fontána. U fontány byl i malý bufet s čajem, lineckým cukrovým, pusinkami a kokoskami. Děti z naší Mateřské školy nás potěšily krásným výstupem v 15:00 hodin, které obsahovalo výběr vánočních koled a písniček. Děti byli kouzelné a poděkování patří i učitelkám ze školky a Davidovi Silberovi za ozvučení .

V 15:20 hodin si děti ze ZŠ a MŠ Slatiny nad Zdobnicí připravily kulisy a pověst Hadího krále začala. Nejen paní učitelka Sojková byla spokojená, děti hrály jako opravdový umělci.

V 16:00 hodin přišel Mikuláš s andílky a čerty. Děti dostali nadílku a dlouhé čekání na rozsvěcení stromečku jsme spolu s čertíky vyplnili hrou.

Vánoční program byl připravený v 17:00 hodin, který si vzali na starost naši zastupitelé.

Děkuji všem z Floriánku a jejím rodinám za čas, který věnují celoročně námi pořádaným akcím. Děkuji sponzorům, kteří nás podporují v naší činnosti. Myslím, že dvanáct akcí za rok je tomu důkazem.

A všem spoluobčanům přeji klidné Vánoční svátky a do nového roku 2015 hodně zdraví, štěstí a pohodičky.

 

 

Za spolek Floriánek při SDH Dlň Simona Páchová

 

 
 

Čtení s přechodem času

Dne 25.10. se konalo už 13. čtení s přechodem času. Jako tradičně jsem se sešli na chatě Rolba v 19h večer. Nejprve jsme shlédli zajímavou přednášku o létání v horkovzdušném balónu od pana Vycha a potom jsem vyrazili na noční stezku odvahy, která byla jako obvykle do lesa za Rolbou. Poté když jsem přišli zpět se všichni občerstvili a přichystali ke spánku. A mohlo se začít číst. Jako první četla Jana Bártová čtyři pohádky pro menší děti, aby rychle usnuly, a poté pan Tydlitát četl 5 neděl v balónu od Julesas Verna.Všichni usnuli a ráno když se probudili, tak jsme jako obvykle napsali přání do lahve a přečetli si to z jarního čtení. Všichni dostali malou odměnu a odešli spokojeně domů.

 

Drakiáda

Jako každý rok tak i letos jsem opět s Floriánkem pouštěli draky. A jako každý rok tak i letos bylo spíše bezvětří. Ale i tak se na hřišti sešlo 19 dětí se svými krásnými draky. Některým drakům se podařilo vzlétnout, někteří se raději drželi při zemi. Nakonec jsem se občerstvili potom náročném běhání a děti dostaly malou sladkou odměnu. Těšíme se na další akci s Floriánkem a doufáme že

 

MYŠTÚRA 2014

V roce 2008 byl pořádán Floriánkem první Pohádkový les. Po čase z Pohádkového lesa vznikl název MYŠTÚRA. Letos to bylo již po sedmé, kdy se pohádkové bytosti objevovali po naší vesničce. Bohužel jsme letos nestihli napéci tradiční perníkové myšky, ale i kupovaný Brumlík dětem chutnal. Na děti čekaly u startu myšky, které děti poslaly na trať dlouhou asi 3 km. Na startu děti obdržely pokyny o průběhu trasy a papírovou medaili, na kterou sbíraly v průběhu trasy myší ocásky. Některé děti si nechaly vytetovat na ruku obrázek, jiné na obličej namalovat myší čumáček a vousky. Trasa se skládala z několika stanovišť.

Na prvním stanovišti čekaly dvě kořenářky s bylinkami, ovocem a zeleninou. Děti měly uhodnout co je co. Druhým stanovištěm bylo království s královnou Koloběžkou první. Děti zde jezdily slalom na koloběžce a jednokole. Po výstupu na Kalvárku čekal na děti u výhledny myslivec. Měl pro děti připravený úkol, který splnily všichni na jedničku. Měly vyjmenovat celkem tři pohádky, ve kterých se objevuje myslivec. Trasa značená růžovými fáborky pokračovala za výhlednu k horní stanici vleku a poté pokračovala po sjezdovce dolů k chatičce vleku. Tady na děti čekala Pipi dlouhá punčocha se svojí rozpletenou šálou a Lukostřelkyně s opravdovým lukem. V chatičce bylo připravené malé občerstvení s čerstvými vaflemi. Dalším stanovištěm byli kominíci, u kterých děti stavěly komín. Po kominících následovalo lovení rybiček za dohledu dvou vodníků. Součástí tohoto stanoviště byla výstava džbánečků s lapenými dušičkami, vodní havěti a zakletých mořských víl. Na posledním stanovišti vyprávěla babka s dědkem pohádku O Budulínkovi. Úkolem pro děti bylo namotávání bonbónků, proběhnutí liščí stezkou kolem liščí nory. V cíli na děti čekal díky sponzorům Myštúry bohatý výběr odměn.

Akce se zúčastnilo 114 dětí. Celkem se na dobrovolném startovném, tetování, prodejem vaflí a příspěvkem od návštěvníků memoriálu Zdenka Musila vybralo krásných 6 000 Kč. Obec Dlouhoňovice tuto částu doplnila na částku 12 000 Kč. Tyto penízky budou věnovány na dětské oddělení Ústeckoorlické nemocnice.

Děkuji našim hodným sponzorům za finanční a hodnotné dary. Všem dětem a dospělým Myštúry děkuji, že přišli strávit krásné slunečné odpoledne s Floriánkem do Dlouhoňovic. Poděkování patří také pořadatelkám za čas, který věnují akcím Floriánka

 

Tábor při vsi aneb sousedské hlídání

 

Školní družiny a mateřské školy ukončily provoz, prázdniny jsou v plném proudu. Někteří rodiče ještě dovolenou nemají a ptají se, co s dětmi?

Proto je tu tábor při vsi. Probíhal opět na chalupě Rolba u sjezdovky v Dlouhoňovicích v týdnu 14. – 18. 7. 2014 od 7.00 do 16.00 h.

Celý týden byl v duchu pirátů. Jelikož se sešlo přes 30 dětí, byly rozděleny na tři skupiny. Každá skupina měla svého vedoucího a pomocníka, vymyslela si jméno a navrhla vlajku.

Každý den si děti odnesly nějaký výrobek, ať už namalované tričko, ozdobenou skleničku, svíčku nebo vlastnoručně upletený náramek z gumiček.

Každý správný tábor se neobejde bez hledání pokladu a ani tentokrát o něj děti nepřišly.

Jelikož nás celý týden provázelo úmorné vedro, děti našly vyžití a osvěžení u malého bazénku před chalupou, větší děti zase u Páchů nebo Musilů.

Celý tábor završil páteční celodenní výlet na chaloupku pana Tydlitáta do Litic nad Orlicí. Jelikož tato túra byla poměrně dlouhá, tak jsme část cesty tam i zpět jeli vlakem a část šli pěšky. Takto jsme to zvládli všichni, i ti nejmenší.

Věřím, že se tábor dětem líbil, užily si jej a zase mají na co vzpomínat.

Závěrem bych chtěla poděkovat za všechny a všem, kteří se na přípravě a průběhu podíleli. Dík patří i Školní jídelně, odkud jsme měli celý týden obědy.

Všem přeji krásné léto, pohodovou dovolenou a hodně sil a elánu do dalších „táborů“.                                                                                                                           

                                                                                                                                                                 Bc.Petra Kučerová, DiS

 

 

Vítání léta

28. června jsme opět s Floriánkem vítali léto. I přes to, že nejprve bylo velké vedro a potom pořádná přeháňka, až se ze zimního stadionu pomalu stávalo veřejné koupaliště, přišlo celkem dost dětí. Tématem letošního vítání léta byly opět olympijské hry. Soutěží bylo více než dost. Děti si za vysoutěžené body mohly vybrat krásné ceny v našem malém obchůdku. A že bylo z čeho vybírat. Celé odpoledne se po stadionu linula nádherná vůně právě pečených vaflí, které lákaly k zakousnutí. Koho už soutěžení moc nebavilo,mohl si tradičně namalovat tričko nebo si nechat udělat tetovaní (samozřejmě, že ne doopravdické).

Na závěr bychom chtěli poděkovat obci Dlouhoňovice za podporu našich akcí, Choceňské Mlékárně za velmi dobré jogurty a  firmě Teddies 

 

 

 

Čarodějnice

I letos se konal tradiční slet čarodějnic na fotbalovém hřišti. Celkem si přišlo zasoutěžit 60 dětí s rodiči. My z Floriánku jsem se jako obvykle převlékly za všemožné čarodějky a jiné kouzelné bytosti. Děti hned u vchodu dostali kartičky a museli splnit 6 úkolů, aby mohli rozluštit jméno známé čarodějky SAXÁNY. Kdo vše splnil, mohl si vybrat v našem kouzelném obchůdku hračku podle své libosti.

Ve 20:00 hodin členové SDH Dlouhoňovice zapálili hranici s čarodějnicí. Když se setmělo, začala videodiskotéka, na které celý večer hrál DJ Bros. Doufáme, že se to všem líbilo a těšíme se na další podobné akce.

Burza dětského oblečení


Dne 26. dubna se v tělocvičně konala burza dětského oblečení a věcí pro děti. Sedmnáct maminek, které zde prodávaly, odjíždělo spokojených, protože žádná z nich neopouštěla tělocvičnu s vědomím, že by neprodala vůbec nic a navíc nejen jejich děti měly možnost se vyřádit v dětském koutku. Naštěstí se nenaplnily obavy z nízké účati prodávajících a malé návštěvnosti, která nebyla zanedbatelná. První akce tohoto typu sebou nese i nové zkušenosti, které se zúročí na podzim, kdy se plánuje další burza.    
 

Velikonoční dílna

 

 Na Zelený čtvrtek opět ožila chata Rolba. Konalo se tu již tradiční jarní vyrábění. Zájemci si tu mohli vyzkoušet například pletení pomlázky - za laskavé pomoci pana Tydlitáta a nebo výrobu jarních a velikonočích dekorací. Nejen děti zpracovávaly vyfouknuté vejdunky na krásné dekorační věnce a roztomilé ovečky. Neobjevovaly se tu ale pouze tradiční a léty prověřené výrobky. Mezi dětmi byly velmi oblíbené drobnosti z roliček od toaletního papíru, ať už květiny, kuřátka a nebo králíčci. Kromě vyrábění samotného si návštěvníci poseděli u dobré kávy a domácích vaflí, které na místě dělala děvčata z Floriánku. Akce se opět velmi podařila a pomohla naladit velikonoční atmosféru u nejednoho účastníka akce.

Těšíme se na další setkání.

 

   Čtení s přechodem času.

 

   Už po dvanácté jsme se večer 29.3.2014 sešli v poměrně hojném počtu na chatě Rolba, kde jsme strávili společnou noc čekáním na příchod letního času. Setkání jsme zahájili besedou manželů Janovcových o jejich cestě na Galapágy. Děti se zapojily svými otázkami.

   Kolem 21 hodin jsme podnikli stezku odvahy až k Urbanově studánce. Báli jsme se všichni.  Po návratu následovalo čtení paní Jitky Krahulcové kniha T.C.Breziny – Poklad černého žraloka. Všech 20 dětí nám po 22.30 hodině tvrdě usnulo. Několik bdělých si poté vyslechlo čtení od pana Jiřího Tydlitáta J.Verne – Tajuplný ostrov. Čtení jsme ukončili před 7 hodinou ráno 30.3.2014.

   Po vydatné snídani sI děti napsaly přáníčka do lahve, dostaly upomínku na ,,probdělou noc“ a rozešly se domů.

Těšíme se na další čtení s přechodem času, které se bude konat z 25.10. na 26.10.2014

Za Floriánek R+S

 

 

Dětský karneval

 
   V Dlouhoňovicích opět proběhl dětský karneval. Tentokrát v pirátském stylu. Sešlo se tu opravdu spousta dětí, jmenovitě 132 dětíRej masek je každým rokem pestřejší a barevnější. Kromě oblíbených stálic jako jsou princezny, víly, čertíci a piráti se tu objevila spousta nových a originálních masek. Krásná byla Manka s Rumcajzem, malá dýně, pastelky, které by naplnily celý penál, nebo třeba opravdu originální šnek. Parádní byli i různí bojovníci a často musel člověk obdivovat rodiče, jakou měli trpělivost a kreativitu nejen při vymýšlení, ale i při samotné realizaci masek.
    V průběhu karnevalu byli všichni lákáni skvělou vůní čerstvých domácích vaflí, které připravovaly holky z Floriánku. Občerstvení byla spousta a stejně tak i cen v tombole. Snad každý odcházel s náručí dárečků. Tímto děkujeme i všem sponzorům, protože tombola byla opravdu bohatá. Tělocvična praskala chvílemi téměř ve švech, protože děti byly opravdu rozverné a ve velkém množství nám ji málem zbořili. Nakonec ale vydržela a kdyby mohla, tak by se určitě už těšila na další akce. Stejně tak jako my.
 

Články z akcí 2013

Rozsvěcení vánočního stromu


 1.12. se u nás v Dlouhoňovicích konala další akce spojená s přicházejícími svátky. Jednalo se o rozsvěcení Vánočního stromu spojené s doprovodným programem. Letos se upustilo od jarmarku, ale přes to sme si mohli nakoupit hezké věnce a vánoční dekorace ve stánku ve vestibulu kulturního domu. Nechyběla ani oblíbená medovina a včelí produkty. Největším lákadlem byla ale oblíbená čokoládová fontána, do které si mohl každý namočit připravené ovoce a tím si zpříjemnit čekání na hudební program.
 Na samotném rozsvícení stromu byla účast opravdu hojná a tak bylo smutným překvapením to, kolik lidí se rozhodlo navštívit připravené představení. Vystoupení zahájila Kateřina Kořínková, která zahrála vánoční koledy na kytaru. A dále pokračovalo vystoupení  paní Heligerové (členka  skupiny Schovanky)  vánočním programem určeným nejen pro děti. Mluvené slovo doplňovalo zpívání koled a jiných vánočních písní. Zapojily se děti, hraním na zapůjčené nástroje, a během představení dokonce i ostatní návštěvníci zapěli do mikrofonu. Představení bylo opravdu vkusné a nejen pro děti poučné a zábavné. O to bylo smutnější, že některým bylo zatěžko zaplatit symbolické vstupné a raději čekali venku před sálem než představení skončí.
 Po ukončení programu se všichni přesunuli k Vánočnímu stromu, kde se rozdávaly skleněné lucerničky se zapálenou svíčkou a dětem svítící náramky. U stromu nám zazpívaly děti z dlouhoňovické mateřské školy. Zpívali hezky, ale vzhledem k horšímu nazvučení byli někteří návštěvníci o tento zážitek připraveni. Po odpočítání panem starostou a ostatních přihlížejících se strom rozsvítil.
 Po jeho rozsvícení byl ukončen oficiální program a někteří návštěvníci akce se pomalu přesunuli se sváteční náladou domů, jiní se ještě šli občerstvit do kulturního domu, kde holky z Floriánka po celou dobu prodávaly svařák, grog, čaj a kávu. K zakousnutí se rozdávalo napečené linecké cukroví a byla tam výše zmíněná čokoládová fontána. Tato akce vyžadovala spousty hodin příprav a nakonec se opět vydařila. Všem co se na těchto přípravách podíleli patří velký dík.  Těšíme se zase za rok,
Floriánek.


 


 


 

Vánoční dílna
 

 

 Dne 23.11. se konalo na chatě Rolba již tradiční předvánoční tvoření. Přímo na Rolbě bylo poprvé, protože účast je každý rok větší a větší a hasičárna nám už přestala stačit. Přesto nám byly i tyto prostory malé. Měli sme tu odpočinkovou zónu, dětský koutek a několik pracovních stolů.
 Výrobky navozující nadcházející sváteční čas si přišla vytvořit spousta dětí i rodičů. V průběhu odpoledne se v Dlouhoňovicích objevilo velké množství andělíčků, vánočních stromečků i dalších dekorací z rozličných materiálů. Velký úspěch sklidily i perníčky, které si návštěvníci dílny mohli nazdobit. Ty byly předem upečeny holkami z Floriánka.
 
 Zlatým hřebem večera byl příchod Mikuláše a anděla. Za jejich krásné ztvárnění moc děkujeme panu Jiřímu Tydlitátovi a Báře Motlové. Děti byly naprosto unešené a domů si (kromě vrastnoručně vyrobených dekorací) odnesly i malé dárečky. Děkujeme všem, kdo se podíleli na složité přípravě této dílny a už se zase těšíme na další tvoření na jaře.
 

Čtení s přechodem času

 
Podzimní čtení  letos proběhlo 26-27.10.2013. Děti se sešli v 19 hodin na chatě Rolba. Téma pro podzimní čtení byli Indiáni. Místostarosta pan Vych dětem připravil krátkou prezentaci jeho návštěvy u Indiánů. Čtení pro menší děti byli Indiánské pohádky, které četla paní Jana Bártová a pro starší Vinnetou četl pan Jiří Tydlitát..Před spaním se děti vydali na dobrodružnou procházku lesem na výhlednu a kolem hřbitova a zpět na chatu. Všech 18 dětí procházku zvládlo. Na chatě si každý připravil své místečko na spaní dali si buchtičku, čaj a už se začalo číst. Četlo se do ranních hodin. Děti ráno po snídani dostali upomínku na podzimní čtení- magnetka s indiánem. Po sedmé hodině si pro děti chodili rodiče. Další čtení bude zase na jaře.

 

 

 

 

 

 

 

Myštúra 2013

Letošní Myštúra 2013 měla téma ,,povolání“ . Na stanovištích čekala na děti nejrůznější povolání s nejzáludnějšími úkoly. Úkoly byli připraveny i pro dospěláky. Po zapsání do startovní listiny (letos bylo zapsáno 88 dětí) dostaly děti papírovou medaili s myškou. Na ni dostávaly myší ocásky při každém splněném úkolu.  První zastávkou byla lukostřelkyně Jana. Děti si tu mohly zastřílet z luku. Pro menší účastníky tu byl hod míčkem. Druhou zastávkou byly babičky švadlenky, které si pro děti připravily přišívání knoflíku a výrobu panáčka/panenky z vlny. Třetí zastávkou byli hasiči. Děti stříkaly džberovkou na  plechovky. Hasiči dětem džberovku pumpovali, protože to jsou silní chlapi. Čtvrtou zastávkou byly zdravotnice Iva a Jana. Děti si vyzkoušely obvazování zraněného a mohly si poslechnout jak tluče srdíčko. Pátou zastávkou byla lékárna U Marků.  Kořenářky Iveta s Luckou  měly lék na každou bolístku. Děti s rodiči hádali názvy bylinek. Šestou zastávkou byla škola. Pani učitelka Aja s rozpustilou žačkou Ráďou si na děti připravily aktovku plnou překvapení a popletený penál ve kterém bylo i to co do školy nepatří.Sedmou zastávkou byla Dlouhoňovická pošta, kde se pošťačce Lence rozházely dopisy a děti ji je pomohly roztřídit. Osmou zastávkou byl cirkus krasojezdkyně Lucky a klauna  Báry. Ty měly pro děti a rodiče připraveny různé úkoly a překážky. A poslední devátou zastávkou byla železniční zastávka s výpravčím Jirkou. Děti tu měly za úkol složit puzzle s mašinkami a pro větší děti si výpravčí připravil 40ti dílné puzzle leteckého pohledu na vlakové nádraží v Žamberku. Po nasbírání devíti myších ocásků si děti došly pro sladkou perníkovou myšku a dáreček. Děkuji všem kteří s námi strávili krásné slunečné odpoledne a zároveň si udělali krásnou procházku po naší vesničce. . Letošní výtěžek z dobrovolného startovného bude odevzdán na veřejnou sbírku obce Záchlumí ve prospěch slečny Moniky Valachové. Celkem se na naší akci Myštúra 2013 vybralo na dobrovolném startovném 3 500,-Kč a stejnou částku věnuje obec Dlouhoňovice . Slečně Valachové se za Dlouhoňovice pošle krásných 7 000,-Kč. Velký dík patří všem z Floriánku, babičkám p. Bartové a p.Matušíkové, našim hasičům  a fotbalistům za občerstvení. Další akcí Floriánka bude Drakiáda, vánoční výtvarná dílna a rozsvěcení vánočního stromu.Termíny budou na plakátech a stránkách Floriánka.    

Vítání léta

Vítat léto není jen tak něco jednoduchého, protože už jaro si pro nás připravilo nejprve samé lijáky a hned po nich přišla bez okolků třicetistupňová vedra. Přesto jsme se ale 22.6. ve 14hodin v Dlouhoňovicích na hřišti všichni sešli.

Pro děti i hravé dospěláky bylo připraveno opravdu hodně soutěží a zajímavých atrakcí. Všichni sportovci se snažili a za vyhrané papírové peníze nakupovali v našem malém obchůdku odměny. Na výběr měli spoustu hraček a dobrot od sponzorů.

Koho přestalo sportování bavit, tak jim projíždka na autíčkách, motokárách, motorkách nebo pouťovém kolotoči určitě zvedla náladu. Také skákací hrad byl pořád plný řádících ratolestí.

Všichni se dobře bavili a celou dobu se areálem nesl smích, hudba a dobrá nálada, kterou nezkazil ani sem tam prasklý balonek.

Také malování triček a tetování dětí i dospělých mělo jako každý rok veliký úspěch.

Takže nezbývá, než poděkovat sponzorům za krásné ceny, fotbalistům za dobré občerstvení, mladým hasičům za pomoc při soutěžích a hlavně holkám z Floriánku, za přípravu celé akce. Těšíme se v září na Myštůře 2013 na shledanou.

Výlet do Zoo 27.4.2013

Po dlouhém rozhodování a přemýšlení, kde se bude dětem i dospělým libit jsme se vypravili do ZOO v Olomouci. K autobusu jsme se ráno v 7 hdoin dostavili všichni včas a mohli jsme vyrazit směr Morava. Po příjezdu jsme dostali 5-ti hodinový rozchod, který některým nestačil. Byli jsme mile překvapeni velikostí ZOO. Největší pozornosti od dětí si zasloužili netopýři, lvi, žraloci a další. Úplně největší úspěch sklidil volně přístupný výběh pro kozy a lamy, kde jsme mohli zvířátka krmit, mazlit se, fotit apod. Někteří z nás zvládli výstup na větrem rozkývanou vyhlídkovou věž. Vyvrcholením prohlídky byla návštěva lanového centra, kde z nás vypadli poslední peníze. Počasí nám přálo nikdo se neztratil a pro velkou spokojenost přemýšlíme nad dalším výletem v příštím roce.

Čarodějnice

Jako každý rok jsem se sešly na hřišti oslavovaly ,,náš ženský svátek´´. V převlečení za všelijaké kouzelnice a čarodějky jsme s rozmístily po fotbalovém hřišti se svými zábavnými soutěžemi. Každý návštěvník musel splnit 8 úkolů, za které od nás dostal písmenko. Jestliže správně uhodl jméno známého černokněžníka Rumburaka , mohl si vybrat v cíli cenu dle libosti.Účast byla hojná- 55 dětí plus rodiče, prarodiče, hasiči a i pár občanů ze Žamberka.

V 19.30 hod. byla zapálena hranice s krásnou čarodějnicí na vrcholu . Jelikož foukal hodně svěží vítr, oheň hlídali a usměrňovali členové SDH. Pro dospělé návštěvníky se chystal taneční večer, který se taktéž zdařil.

Těšíme se na další pálení čarodějnic a podobné akce.

Za Floriánek R.M. Dlouhoňovice

Jarní čtení s přechodem času.

Každoročně, když se mění čas, ožije společenská místnost na Rolbě. Zde se od devatenácté hodiny scházejí děti na tradičním „čtení u krbu“. Letos byl oheň krbu opravdu příjemný, protože jaru se nějak nechce. Nechtělo se ani dětem. Účast byla nejmenší za celou dobu těchto akcí. A že je co hodnotit. Vždyť jsme se tu na čtení sešli už podesáté. Celé setkání trvá od devatenácti hodin do sedmé hodiny ranní, takže na jaře jedenáct hodin a na podzim třináct. Vždy dle posunu času. Každé čtení je provázeno i doprovodným programem, na kterém uvítáme nějakého hosta. Spisovatele, ilustrátora, botanika, divadlo, tvůrce večerníčků.  Tentokrát bylo čtení doplněno návštěvou pana Petra Hynka, který pobýval rok v Indonesii a dětem poutavě přiblížil tuto ostrovní zemi. Přednáška s promítáním byla velmi zdařilá. O tom svědčila i pozornost všech přítomných. Moc děkujeme.  A co se četlo? Z počátku pohádkové povídání pana Rudolfa Pivce o pověstech blízkého okolí. O lese Krikvaldy, O hradu Litice, O Kunšově kameni v Divoké Orlici a pohádka z tohoto Občasníku. Od 22 hodin do rána pak příběhy E. T. Setona z knih Z lesního království a Stopy v divočině. Povídky Pírko – příběh šedého veverčáka a Domino – životopis stříbrného lišáka. Děti si ráno odnesli domů vlastnoručně vyrobené lucerničky jako upomínku na jubilejní desáté čtení.  Všem, kteří tuto tradiční noc připravili, tedy hlavně Floriánkovi a ještě jednou panu Petru Hynkovi patří poděkovat.    Nashledanou při podzimním přechodu času. Jiří Tydlitát

Velikonoční dílna

Když se jaro nechce probudit,musíme mu trošku pomoct.Řekl si Floriánek a připravil výtvarnou dílnu pro každého,kdo si chtěl před velikonocema vyzdobit svoje okolí.Nápadů bylo dost,tak jsme se do toho pustili.Všechen dostupný přírodní materiál se nám hodil,akorát příroda nám trošku kazila plány. Nakonec to všechno dobře dopadlo.Přinesli jsme hromady proutků,větviček,skořápek,kůry,mechu a mnoho dalšího a pak jjsme jenom zírali,co všecho z toho jde vyrobit.S pomocí mašliček,drátků,provázků,květináčků a barevných papírů vznikala krásná a originální dílka.Všem se výzdoba opravdu povedla a snad přispěla k lepší jarní náladě.Příště se budeme těšit,že mezi nás přijde ještě víc dětí a dospěláků a společně si připravíme hezké dekorace a naladíme se na další svátky.

Karneval

Dětský karneval slouží k vyřádění dětí a tak to bylo i v Kulturním domě v Dlouhoňovicích, kde se sešlo plno krásných a nápaditých masek. K vidění tu byly princezny, zvířátka, piráti, skřítkové a mnoho jiných známých i méně obvyklých masek.Všechny děti si mohly užít různé soutěže, za které dostaly sladké odměny.Děti vesele řádily a mezi skotačením rozbalovaly tombolové losy. Výhry si chodili vyzvedávat na balkon, kde se mohly zároven se svými rodiči občerstvit. Do hlavního slosování, které proběhlo přímo na sále, sponzoři věnovali opravdu hodně krásných cen.Děti byly spokojené a na závěr se vyřádily v papírové koulovačce, která tu má svoji tradici a zároveň obrovský úspěch.Všichni si to užili a Floriánka mohl hřát pocit, že se letošní karneval opět vydařil. Tak už jenom všechno uklidit a budeme se těšit na další společné akce.

 

 

Kontakt

Floriánek Dlouhoňovice

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
Sbor dobrovolných hasičů
Hlavni 19
Dlouhoňovice
56401