Rok 2011

Floriánek 2011

18.11.2017 16:52

Čtení s přechodem času

 

Floriánek dvakrát ročně pořádá na chatě Rolba čtení pro děti i dospělé po celou noc, vždy s přechodem času. Akce začíná vždy v 19 hodin a končí v 7 hodin ráno. Tentokrát čtení proběhlo 26. – 27. března 2011. Pokaždé je zpestřeno i dalším programem: dětskou činností, soutěží, vycházkou, případně úvodním povídáním autorů čtených knih.

To první letošní čtení, na kterém se sešlo dvacet dva dětí a devět dospělých, uvedli svým povídáním manželé Haldovi. Paní Jarmila Haldová – řezbářka, malířka a především pro naše děti známá jako ilustrátorka pohádkových knížek a pan Josef Halda – botanik, který své botanické expedice podnikal nejen do Jižní Ameriky, Mexika, ale i na Kamčatku a na další botanicky zajímavá místa světa. Paní Haldová ochotně dětem podepisovala přinesené jí ilustrované knížky a kreslila jim i na volné listy, co si přáli. Letošní pohádky pro nejmenší byly, jak jinak než o kytičkách a do jejich čtení se zapojili i děti. Po noční vycházce na výhlednu a po zhotovování „lapačů zlých snů“, se až do rána četlo z třídílné knihy Františka Flose Lovci orchideí. Knihu jsme zavřeli, když kukačka na hodinách odkukala sedm hodin a dětem se ani domů moc nechtělo. Většinou by poslouchali až do pondělního rána. Vždyť se také přečetl jen první díl. Ostatní dva si budou muset dočíst doma sami. Dvě z nejmenších dětí dokázali sedět a poslouchat až do čtvrté hodiny ranní, ale ani ostatní toho moc nenaspali. Příběh je dost zaujal. Celou noc měli co jíst a pít, díky maminkám a organizátorům. Ještě, než si všichni sbalili své „postýlky“, dostali upomínku na toto čtení, přečetli si, zda se jim splnilo minulé přání a napsali si nové do dalšího čtení. Potom už se svými spacáky, polštářky, plyšáky a dalšími nezbytnými prostředky na spaní se plní dojmů se svými rodiči, ti starší sami, rozcházeli do svých domovů.

A nám, kteří jsme jim noční zážitek připravili, nastává další příjemná povinnost, připravit další podzimní čtení s přechodem času: 29. – 30. října 2011.

 

Jiří Tydlitát

 

 

Výlet do Bongo


Floriánek v zábavném parku Bongo!!

Floriánek se 2.4. opět vydal na výlet, tentokrát do Brna, do zábavného rodinného
parku Bongo.
My dospělí i naše děti, co jsme o Bongu slyšeli z vyprávění a viděli jen z obrázků, jsme
se opravdu těšili na den strávený aktivním odpočinkem. A těšení se opravdu potvrdilo.
Uvnitř haly na ploše 2800 m2 se nachází spousta atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné
zážitky nejen pro naše děti, ale i pro nás dospělé.Každá z nich představuje jiný světadíl či zemi.
Za čtyřhodinnovou návštěvu jsme společně uskutečnili dobrodružnou cestu kolem světa.
Všichni jsme si užili spoustu prolézaček, skluzavek, trampolín, aut, horolezecké stěny...
Děti si užívaly tak, že neměly čas jíst, pít a nemluvě o tom, aby si na chvíli sedly a odpočinuly..
Den strávený takhle akivně, stihnout i kafíčko s maminkama, popovídat, zasmát se a opravdu
užít si to, jsem už dlouho nezažila.
Díky Simče Páchové, za skvělý nápad se do Bonga vydat a za zajištění všech starostí spojených
s výletem. Byl s náma i fotograf David, tak se na fotky určitě podívejte a vydejte se také do Bonga!!
Stojí to za to!
Floriánku, přeji ti spoustu takto vydařených nejen výletů, ale i akcí, které pro naše děti děláš, protože
je děláš opravdu dobře. A také spoustu nadšených a spokojených dětí i rodičů.

za všechny výletníky Ivča Jedličková

 

 

Čarodějnice

 

Na letošní „čarodějnice“ si s námi počasí zahrávalo. Proto jsme na poslední chvíli přesunuli soutěže do kulturáku. Přichystali jsme pro děti pár soutěží, abychom jim čekání na pálení čarodějnice zpříjemnili. Na děti čekaly krásné čarodějnice a plno her.

Jako každý rok i letos měli děti za úkol posbírat po stanovištích kameny s písmenky. Soutěže i čarodějnice se dětem líbili. Úspěch měli opět čarovné lektvary, jízda na koštěti, sbírání a skákání pavouků. Celkem těžkým úkolem bylo pro děti sestavit loďku z papíru a potom s ní přejet z jedné strany vaničky na druhou. Ale hodné čarodějnice, a samozřejmě i rodiče, dětem pomáhaly. Novinkou a zároveň překvapením pro děti byla vozítka poháněná volantem Děti ve velice krátkém čase přišly na to, jak se vozítka ovládají. Po nasbírání všech kamenů a složení hesla LEKVAR, dostali děti odměnu.

Celkem přišlo 57 dětí, což bylo na deštivé počasí krásné. Děkuji všem holkám z Floriánku za jejich čas věnovaný přípravám na akci. Poděkování patří i Obci Dlouhoňovice za finanční podporu.


 

Besídka v DD Horní Čermná

 

Přišla nám pozvánka od dětí z Horní Čermé(DD), kde zvou Floriánka na předvánoční besídku. Takové pozvání se neodmítá a proto, i když je 21.12 a každý má doma spoustu práce a příprav vyrážíme na cestu. V médiích hlásají že budou vánoce na blátě, ale dnes sype a sype. Všichni doufáme, že cesta bude sjízdná, a věříme Vaškovi, že se s tou vánicí popere. Na besídku jsme přijeli včas a děti nás už čekaly. Připravily si moc hezké písničky, tanečky a dokonce hranou pohádku. Ocenili jsme taky vystoupení velkých dětí, protože předvést vlastní tvorbu a celkově ukázat že i v době počítačů mají i jiné zájmy není pro nikoho jednoduché. Každopádně se nám to všem moc líbilo. Po besídce jsme poseděli v jídelně a nevěděli, co máme ochutnat dříve, všechno vypadalo lákavě a chutnalo ještě líp. Tak ještě připít punčem(samozřejmě bez alkoholu) na zdraví, předat dárečky od Floriánka a sponzora Teddies -  Michal Vyhnálek  a můžeme se těšit na další společné akce.

 

 

Dětský karneval

 

 

I letos spolek Floriánek přichystal pro děti karneval. Konal se 23.ledna 2011 v KD Dlouhoňovice začátek byl od 14 hodin, ale natěšené děti se nám začaly scházet už po 13 hodině. Karneval již po čtvrté zahájily tanečnice z TJ Sokol Kameničná a po vystoupení následovala promenáda 120 masek. Ano, opravdu se sešlo takové množství masek, nebylo jednoduché vybrat tu nejhezčí. Ale pomocí hlasovacích lístků se to zdařilo. Všechny masky byly pěkné, proto pozornost dostala každá z nich

Potom už následovalo tančení a soutěže. Pořídili jsme pro děti novou soutěž a to balanční desky, kde si děti mohly vyzkoušet svoji stabilitu a trpělivost, neboť na desce je bludiště s kuličkou. Jako každý rok i letos jsme měli opravdu krásnou, bohatou tombolu, která by nemohla být bez našich milých a hodných sponzorů. Cen bylo opravdu mnoho a losování bylo dlouhé. A tak na příští rok plánujeme změnu ve výdeji tomboly.

Co říci na závěr? Velice děkujeme příznivcům Floriánka za pomoc a čas strávený přípravou. Děkujeme dětem a učitelkám ze Speciální základní školy Žamberk za krásnou výzdobu s hasičskou tématikou, vyrobenou ve velmi krátkém čase. Sál jsme vyzdobili už v pátek a tak výzdobu měli možnost zhlédnout i návštěvníci hasičského plesu.

 

Ráda bych Vás malé i velké pozvala na tyto akce v letošním roce:

Čtení u krbu - 26/27.-3.

Výlet do Bonga – Brno - 2.4.

Výtvarná dílna – výroba z kůže i pro dospěláky -16.4.

Hasičské závody -okrsková soutěž + soutěže pro děti na zahrádce MŠ -21.5.

Vítání léta - termín ještě bude upřesněn.

 

Poděkování našim milých sponzorům:

Obec Dlouhoňovice,

Jaroslav Procházka – Dlouhoňovice,

Teddies Michal Vyhnálek – Žamberk,

DZ Pharm s.r.o. – Žamberk,

CZ LOKO – Letohrad,

U Marušky - čistírna oděvů a opravy Marie Kratochvílová – Dlouhoňovice,

Pastelka Radoslav Zajdl - Rychnov nad Kněžnou,

Truhlář Pavel Vítek – Dlouhoňovice,

Výroba dřevěných hraček Markovi – Dlouhoňovice,

Nehtové studio  Hana Richtrová - Dlouhoňovice

Autopomoc Petr Halbrštát – Žamberk,

Manželé Šafářovi – Žamberk,

Cukrárna Valachová - Žamberk

Gaf s.r.o. - Dlouhoňovice,

Konzum-dohlížecí výbor - Ústí nad Orlicí,

Místní akční skupina Orlicko

Klass Nekoř a.s. - Nekoř,

Penny Market – Žamberk,

RCG-Agromex s.r.o.-prodej traktorů Fend,

Ski klub – Dlouhoňovice,

Repasy Net Přemek Fadrný – Dlouhoňovice,

Rico Art s.r.o. - Žamberk,

Marek s.r.o. zemědělská technika – Helvíkovice,

Chadírenský servis Pavel Mrštný - Dlouhoňovice

Česká spořitelna,

Some Jindřichův Hradec s.r.o. - pobočka Žamberk,

Vika a.s. Kameničná

 Květinka Jitka Pavlová

  

 

—————


Kontakt

Floriánek Dlouhoňovice

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
Sbor dobrovolných hasičů
Hlavni 19
Dlouhoňovice
56401